CREPES NEGRA RELLENAS DE CALABACIN,GAMBON Y RICOTA SERVIDO CON UNA SALSA SUAVE DE PESCADO

Дозволете ми да Ви ги претставам моите пријатели од блогот: https://cocinaitaly.wordpress.com/

Тие презентираат вкусни рецепти од различни области. На мене повеќето ми се допаѓаат. Целосно рецепт како рецепт никогаш не го пробувам ама крадам идеи од блоговите и пробувам да ги вклопам во секојдневната бркотница наречена живот.
Често немаме време за готвење и сме склони на брза храна за која сметам дека можат да си ја дозволат само млади луѓе со одличен метаболизам, кои подоцна во животот кога нема да бидат толку млади ќе се каат што конзумирале таков вид на храна.
Храната е лек. Да, јас верувам во оваа отрцана фраза. Храната навистина е лек, ама секоја индивидуа мора сама да си го пронајде лекот, односно типот на исхраната која ќе му годи на неговиот организам. Секој шаблон од тип на исхрана е погрешен. Ниедна исхрана неможе да биде унифицирано добра за голем број на луѓе. За едните е одлична, за другите е добра, за некого скроз нечини.
Во животот сум уживал гурманска храна, па бев вегетаријанец, па макробиолошки се хранев, па хроно исхраната ја засакав, а на денешен ден на добар пат сум да ја најдам својата совршена диета, …од сето набројано, земени фрагменти…кога велам диета мислам на тип на исхрана а не на гладување. Гладувањето е исто така добро, за здравјето на човекот. Ги поздравувам постите од било кој тип, верски, здравствен и слично.
И уште малку ќе Ве давам со Сакам, Несакам…
Месо јадам од секаков тип, ама во многу мали количини…Риба обожавам. Сакам јадења што се јадат со лажица, чорби и варива, без запршки. Сирење обожавам, нарочно овчо, нарочно жолто биено. Од тестенини сакам пици со многу маслинки. Салати ги сакам скоро сите освен мајонез салатите. Супи сакам кремасти густи супи со печурки. Од зачини омилен ми е магдоносот. За десерт сакам нешто лесно, засладено со стевиа или со мед. Од овошја највеќе сакам цреши и вишни.
Аперитив една, ( ама една и тоа 0,3) мастика струмичка…после добар оброк, 250 мл. мерлот или гаме.
Последен оброк во 17 часот, прв оброк два часа после будење…
Ви благодарам за внимание, …повелете украднете некоја идеја од моиве пријатели.
https://cocinaitaly.wordpress.com/2016/07/21/dos-ensaladas-aguacate-y-gambas-mas-giulieta/
.
.
.
.
…исто така ги ценам и поздравувам https://myhankerings.com/

cocinaitaly

Buenas dias a todos el mundo hoy voy a proponer mi ultimo plato como son una Crepes negra rellena con gambon,calabacin y ricota,servido con una salsa de pescado(bisque).Plato adapto a la navidad que se acercando o por un dia de fiesta,de seguro exito ,ya que te gusto ha quedado muy rico,con una presentacion adecuada se come con los ojos.Plato facil da hacer,el tiempo de preparacion no es muy largo,con un coste moderado.Dicho esto vamos con la receta.

INFORMACION

 1. Dificultad:media-facil
 2. Tiempo total de presentacion 80 minutos
 3. Dosis: para 6 personas
 4. Coste moderado

INGREDIENTES:

La masa de la crepes:

 1. 0,500 ml. de leche
 2. 300 gr de harina 00
 3. 4 huevos entero mas 1 yema
 4. un poco de sal
 5. unos cuantos sobre de tinta de sepia
 6. 50 gr de mantequilla (sirve solo par cocinar la masa)

El relleno:

 1. 20 gambones
 2. 2 calabacin
 3. 2 ricota de  250 gr. cada una
 4. una pizca de sal

View original post 567 more words

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.