Две тулумби на ште срце.

 

Ааа, на ште срце не идат тулумби, би рекле многумина. И точно е, премногу се благи, организмот уште подзаспиен, кафето неиспиено, поштата непроверена а да се изедат две сочни шербет тулумби, бљакш не иде.

Арно ама, ако љубената ми рече, збориме за  рано сабајле,  Душо сношти те чекав до доцна, сум заспала чекајќи те, ај пробај ги тулумбите, за тебе ги направив, … па би сакала да ми кажеш ама искрено, дали се добри.

Е тогаш, тоа е веќе нешто сосема друго, во прашање е љубов, … јас би се жртвувал па ако треба нека се гине машки, би изел две тулумби и тоа целосно, чесен збор до последен залак, воопшто не би му ја мислел многу. Иако свесно знам дека ќе си го зголемам нивото на шеќер во крв веднаш би пристапил кон тоа измачување и  максимално би се оптоварил само да ја докажам својата вљубеност кон саканата.

А Вие што би направиле за својот сакан, сакана? Дали би и поклониле некоја стихотворба, можеби некоја ѕвезда од небото или пак некое прекрасно камче од езерото?

Можеби би и поклониле златна кредитна картичка?

Дали би и исполниле желба да се истетовирате на некое лесно пристапно а тешко достапно место?

Дали би се степале со некој орангутан заради нејзината чест?

Дали би оставиле работа и смениле место на живеење?

Дали би донирале нешто од себе, немислам на подсечени нокти, на пример пу пу пу, крв?

Што би заправо Вие биле спремни да направите за својата сакана?

За сите храбри тулумбаши и за оние што допрва собираат храброст да бидат еве малку охрабрувачки стихови.

( според методата на А.П.П. )

    

          ***

Како да ми веруваш дека ми значеше

Се што можеш да замислиш

 И она што неможеш

Со зборови ли да Ти кажам

или со стихови и песни

Стихови нежни,  честопати тажни

Како што е тажна и оваа вистина

Дека Ти никогаш не ме љубеше

Само ме бакнуваше,

Лажни беа Твоите насмевки,

Како и  Твоите ветувања,

Се беше лажно,

Чија ли замена бев

На кого ли Ти личев

Копија прва

или копија од копија бледа

Или сепак не.

Само вреден работник.

Таква е вистината.

Кога си жеден, напиј се

Кога си гладен, најади се.

Кога имаш потреба, најми си работник.

И така,

Розите нетовски

 останаа да венеат по друштвените мрежи.

 

          ***

 

Како дограмаџија балван

Ми го делкаш срцето

Со зборови остри

Како бричот на бербер

Ме мазниш по образите

Со прстите тенки од рацете ладни

И бараш грешка по патот

Но грешката ја нема

Избричен мазно ко бебешко газе

Те бакнувам бавно

ко полжав, уморен на брег

Те гушкам ко давеник сламка

И молам без глас

Со поглед на питач, сиромав и стар

За бакнеж еден ко за корка леб

Не заоѓај сонце

Не заоѓај кај друг

Дувни ветре, растерај магла

Нејзините очи да добијат сјај

Раздени сонце,

Раздени во креветот мој.

 

Еве стихови имам, ѕвезди можам да подарам, уште некое камче од река да земам и да го претставам кобајаги од езеро е, …и спремен сум храбро и машки две тулумби на ште срце…

 

copy paste,

Happy Anniversary with WordPress.com!

You registered on WordPress.com one year ago.

Thanks for flying with us. Keep up the good blogging.

 

Ве сакам сите. Ви благодарам што ме следите.

 

 

 

21 thoughts on “Две тулумби на ште срце.

 1. Prelepo, поубаво…
  Nema ovde mesta da se ispiše moja podrška za nameru da pokažeš šta bi sve uradio za ljubav. Ali znaj da je imaš. Samo napred!

  Liked by 2 people

   1. Ne prijatelju… Tebi hvala što pokazuješ da ljubav vredi više od svega. Tebi hvala, jer podsećaš šta je prava vrednost. Tebi hvala, dobri čoveče…

    Liked by 3 people

 2. Синић сам прочитао,па се дадох на размишљање. Но себи сам поставио другачије питање шта то нисам учинио ради Љубави 🙂 А шта сам све радио не питај. Али све то није Љубав,јер због Љубави не мораш ништа ни да радиш,једноставно се деси,постоји стара гностичка реч Аралена и представља неуништиву Љубав,ону која се не губи кроз векове,загрљај вечни две душе.
  Једном сам због једне цурице којој је рођендан био последњих дана марта неговао ружу у саксију и соби да би јој је за рођендан засадио у башти,па када изађе из куће да се барем осмехне. Морао сам да копкап пред вратима ноћу а да ме нико не примети и умлати хаха и успело ми је…онда прошле су године због неких разлога нисмо се виђали јелте…онда скоро када се вратила позове све људе које је некада волела на ручак,нисам хтео да идем јер разумећеш. Али замолим једну пријатељицу за селфи да видим како се забављају. Срећом па постоје најбоље другарице које све знају,и памте. Добијем њену фотографију како нежно милује једну велику матору ружу у дворишту. Једино што је понела из куће када је отишла било је баш та ружа,и негује је годинама као нешто непролазно.Ето рођо….поздрављам те и тебе и ове наше пријатеље који су пре мене одговорили.

  Liked by 1 person

  1. …прикане овај Твој текст му доѓе ко неко дообјешњење блога или наставак…драго ми је да знам за ово, чисто да знам ским се дружим…и среќан сам, веќ се накупило људи чије дружење ме увек развесели…хвала Ти…хехе покушавам да Те замислим како копкаш скришно у башти.

   Like

   1. …ауу пријатељу требао си прво да ме упозориш да текст није нешто свакидашње, да припремим прво срце ..мислио сам да Ти напишем да је ово најлепши Твој текст али неќу јер ќу умањити остале текстове, само ќу додати да је нешто вансериски лепо…има још пуно тога на Твом блогу што требам проталашкати…добијам жељу да овај блог реблогирам а ако скупим храброст и наѓем адекватну тему и идеју онда и хоќу…Синиша Ти си бре срце велико.

    Liked by 1 person

 3. Love is very complicated, especially when we love more than necessary. It does not let us see clearly what we must do and sometimes it makes us make the wrong decisions. On the other hand, life is now and you have to let yourself go. Your poems are good although it costs a lot with the translator. You have a great blog and I enjoy it a lot. Congratulations.

  Liked by 2 people

 4. Dragi Momo,
  Postot ti je fantasticen 👍
  Koga go procitav, go prasav soprugot sto bi napravil se za ljubov kon mene 😊
  Mi rece deka se bi napravil, deka ne postoi prepreka sto bi go soprela 😜 bese ozbilen 😜 moram da mu veruvam 😉
  Sala na strana, no jas mislam deka ako nekogo go ljubis, treba mnogu za nego da napravis. Najdobro od se e, koga ljubovta e od dvete strani ista, samo togas e vredna.
  Blagodaram za prekrasniot Post.
  Golem pozdrav, Balle

  Liked by 2 people

Leave a Reply to herrmomonews Cancel reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.